Jak před natáčením nasvítit prostor i youtubera a jak postavit tu noru, co jí říkáš studio

Stát se youtuberem dneska může každej. Žádná věda. Ale abys vypadal trochu k světu, je tu náš seriál co a jak. Dneska se podíváme na osvětlení a na rozmístění tý noru, co jí chceš říkat studio. 

Jak vybrat noru (sorry, studio)

Rozhodni se, kde budeš točit. Klidně to může bejt tvůj pokoj, ale pak si v něm laskavě trochu ukliď ten bordel a posbírej talíře se zaschlýma sušenkama z dohledu kamery. Víc než polovina videa nedělá obraz z rotřesenýcho mobilu, ale zvuk. Proto si vybírej místnosti, kde je hodně nábytku, klidně i koberec nebo závěsy, abys neměl ozvěnu, není marný točit u fotříka v ložnici, většinou je od matinky dost vymazlená a tlumí hluk. Pokud to vůbec myslíš s youtuberingem vážně, měl bys přemejšlet na nákup mikrofonu, bez něj to prostě nejde, jinak budou všechny videa znít přesně jako z nory. 

 

Žádná nora! Boží světlo! 

Půlku dělá zvuk a druhou půlku? Světlo. Žádná sebelepší kamera netočí, když nic nevidí, aby něco viděla, potřebuje světlo. Jestli máš normální pokoj, zkus sundat z oken ty černý závěsy, nejsi upír a světlo ti nic neudělá. Pokud máš ve zdi jenom díru do dvora, budeš muset svítit.

 

Stačí ti v podstatě lampa. Hodně praktická je obýváková, co svítí do stropu a na sobě má ještě jednu doplňkovou na čtení, se kterou se dá nasvítit obličej. Ale vůbec nejlepší jsou dvě lampy, protože jedna dělá stíny. Pokud si na sebe namíříš dvě lampy, jednu zprava a druhou zleva, ideálně trochu shora (asi v úhlu 45°), budeš svítit jako lampion. A to jde.

 

Pokud přes lampu hodíš papír nebo bílý tričko, zjemní to prostor, ostrý světlo vykresluje každej beďar na obličeji. Ale bacha! Ať ti to tričko neshoří, pokud nemáš úsporky, žárovky dost smažej. Chceš vypadat jako člověk?

 

Jak postavit noru

Nesedej si v bílým tričku před bílou zeď. Chce to nějaký kontrastní pozadí. Může bejt klidně barevný, zejména pokud chceš sedět u zdi, je lepší mít za sebou souvislou tapetu s opakujícími se motivy, třeba logy. Však to znáš, modrá stěna a na ní všude logo Samsung, nebo podobná pytlovina. 

 

Druhá možnost je sedět v prostoru, tím vytvoříš fakt dojem studia. Šoupni si sedačku přes roh, dost od zdi, získáš dojem větší místnosti. Můžeš mít nějaký dominantní prvky, třeba červenou koženou sedačku, pytel na sezení a k němu bílej stolek, kam si odložíš věci, ty by ale hned bejt vidět nemusely, pokud budeš něco ukazovat, vypadá líp, když si to vezmeš do ruky až před kamerou. Kamera by měla stát na stativu asi dva metry od takovýho malinkýho studijka.

 

Co spolehlivě rozbije pozornost

Základ! Vypni si telefon! Ne jenom zvonění, prostě ho vypni, aby tě nerozhazovalo, že ta roštěnka ze třetího patra píše zrovna během natáčení. A vypni taky telku, rádio a všechny ty rachoty u tebe doma. Babičku zavři do skříně, psa k babičce. Jestli někdy štěká nebo kňučí, pošli ho na dovolenou. A zavři si okno. Prostě TICHO léčí.  

 

Je to youtube, jestli se ti babka zavřená ve skříni probourá ven a ty to zrovna točíš, nějak to vtipně okomentuj, bude sranda, nemusíš jí hned vraždit a začít točit znova.  

 

Štítky: INTOŠI

Dost podobný články